رژیم غذایی ورزشی

رژیم های غذایی ورزشی

افرادیکه فعالیت بدنی (چه به صورت حرفه ای و چه به صورت غیرحرفه ای) جزئی از برنامه ی هفتگی آنهاست، نیازمند رژیم غذایی (رژیم غذایی ورزشی) متفاوتی نسبت به دیگر افراد می باشند. این تفاوت ها شامل نیاز کالری، میزان درشت مغذی های کربوهیدرات، چربی و پروتئین و نیاز به املاح معدنی گوناگون می باشد.

یکی از مهمترین مواردیکه برای ورزشکاران در رژیم غذایی ورزشی حائز اهمیت است، مربوط به مصرف انواع مواد مغذی و نوشیدنی ها در زمان قبل، حین و بعد از فعالیت می باشد که در ادامه به اختصار به آنها می پردازیم:

  • - دو ساعت پیش از شروع فعالیت از اسنک های سبک حاوی انواع میوه ها، نان های سبوس دار یا بیسکویت های سالم و رژیمی استفاده نمایید. بدین ترتیب با انرژی کافی شروع به فعالیت می نمایید.
  • - حین تمرین حتماً از نوشیدنی های ورزشی خانگی استفاده نمایید. توصیه های رایج مبنی بر مصرف نوشیدنی هایی است که حدود 6% قند داشته باشند. نوشیدنی پیشنهادی ما شربت لیموترش، عسل و نمک می باشد. با مصرف این نوشیدنی، نیاز بدن خود به قند و املاح حین ورزش را تأمین نمایید.
  • - بلافاصله پس از تمرین تا دو ساعت، زمان طلایی برای بدن جهت بازیابی منابع قندی و پروتئینی از دست رفته می باشد. همانطور که میدانید، منابع قندی عضلات حین تمرین تخلیه می شوند. در صورت عدم تأمین مجدد و سریع این منابع دردهای شدید عضلانی و خستگی مفرط بروز می نماید. همچنین ساختار عضلات شما حین تمرین دستخوش تغییرات زیادی می شوند و پس از تمرین بهترین زمان جهت بازیابی آنها به شمار می رود. علاوه بر این، مصرف انواع سبزیجات و میوه ها نیز در این دوره ی زمانی جهت بازیابی املاح از دست رفته ی بدن بسیار مفید می باشند.

مکمل های ورزشی از جمله بحث برانگیزترین موضوعات میادین ورزشی و رژیم غذایی ورزشی می باشند. در آینده نوتریلت سعی دارد، اطلاعات به روز و علمی دقیق را در مورد انواع این مکمل ها در اختیار شما قرار دهد.