رژیم های کنترل وزن

رژیم کاهش وزن

رژیم های کاهش وزن (در رژیم کنترل وزن) دارای تنوع بسیاری می باشند و متأسفانه باورهای اشتباه در مورد آنها زیاد می باشد. آنچه امروزه در علم تغذیه به اثبات رسیده است آن است که میزان کالری دریافتی تنها یکی از فاکتورهای موثر در کاهش وزن می باشد. عوامل دیگری چون سابقه ی رژیم های غذایی پیشین ، نوع مواد غذایی دریافتی ، تعداد وعده های غذایی در روز ، مشکلات هورمونی ، میزان فعالیت بدنی ، مشکلات روحی و روانی ، مصرف انواع داروها و ... نیز در پروسه ی کاهش وزن حائز اهمیت می باشند.

توصیه های ما برای شما که تمایل به کاهش وزن دارید:

۱

روزانه از ۳ وعده ی غذایی اصلی و ۳ میان وعده استفاده نمایید. این امر از گرسنگی شدید جلوگیری می کند و به همین علت در کنترل اشتها به شما یاری می رساند. علاوه بر این برای هضم مواد غذایی کالری مصرف می شود که خود در کاهش وزن موثر می باشد.


۲

روزانه ۸ وزانه الی ۱۰ لیوان آب بنوشید. گاهی، افراد احساس تشنگی را با گرسنگی اشتباه گرفته و دچار پرخوری می شوند.


۳

از تمام گروه های غذایی به صورت متعادل استفاده نمایید. در این مورد بیشترین تأکید روی گروه غلات و کربوهیدرات (به ویژه نان و برنج) می باشد. این گروه غذایی اصلی در بسیاری از رژیم ها حذف می شود که با توجه به نیاز بدن در اغلب موارد پس از پایان دوره ی رژیم به رژیم غذایی باز میگردد و در نتیجه اثرات رژیم غذایی را از بین می برند. به یاد داشته باشید مصرف این مواد غذایی به میزان متعادل برای سلامت بدن شما ضروری می باشند.

۴

حتماً در طول روز از انواع میوه ها و سبزیجات در میان وعده ها استفاده نمایید. می توانید این مواد غذایی را برش داده و همراه با ماست یا کره ی بادام زمینی یا ... استفاده نمایید. بدین ترتیب علاوه بر پاسخگویی به نیازهای بدن خود، احساس گرسنگی را نیز برطرف خواهید کرد.


۵

حتماً در طول روز از لبنیات کم چرب استفاده نمایید. این گروه غذایی به علت دارا بودن پروتئین های وی (Whey) و کازئین به احساس سیری شما کمک می کنند. می توانید شیر خود را همراه با دارچین یا عسل و ماست خود را همراه با خیار، اندکی کشمش و کنجد و یا حتی برخی میوه ها ترکیب کرده و میل نمایید. به یاد داشته باشید رژیم غذایی کاهش وزن به معنای قرار گرفتن در شرایط سخت غذایی و گرسنگی کشیدن نمی باشد.

۶

از گروه های پروتئینی نیز به میزانی که نیاز بدن شما هستند و البته به صورت متنوع استفاده نمایید. رژیم های غذایی غنی از پروتئین غالباً در طولانی مدت جوابگو نبوده و توقف کاهش وزن خیلی زود در آنها رخ می دهد.

رژیم افزایش وزن

افرادیکه تمایل به افزایش وزن دارند معمولاً با چالش زیادی برخوردارند. علت این است که سوخت و ساز بدنی این افراد غالباً به علت ، زمینه های ژنتیکی ، بالا می باشد.

توصیه های عمومی نوتریلت به این افراد به شرح زیر می باشد:

۱

با افزایش تعداد وعده های غذایی خود، کالری دریافتی خود را افزایش دهید.

۲

در صورتیکه اشتهای شما اندک یا حتی معمولی است، تلاش کنید پله پله میزان دریافت غذایی خود را در هر وعده افزایش دهید تا به میزان توصیه شده برسید.

۳

حتماً از میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی خود استفاده نمایید. این گروه های غذایی به علت دارا بودن ویتامین ها و املاح معدنی سبب افزایش اشتهای شما می شوند. می توانید از انواع میوه های خشک در کنار آجیل های خام استفاده نمایید. بدین ترتیب انرژی زیادی از مواد غذایی سالم دریافت خواهید کرد.

۴

از مصرف بالای مواد غذایی چرب و خیلی شیرین دوری کنید. این مواد غذایی ممکن است حاوی کالری بالا باشند، اما به دلیل خاصیت سیرکنندگی بالا، سبب می شوند پس از مصرف آنها اشتهای خود را جهت دریافت مواد غذایی اصلی از دست دهید.


همانطور که در بالا اشاره شد، با داشتن رژیم غذایی صحیح، متنوع و متعادل می توانید علاوه برکنترل وزن، سلامت خود را تضمین نمایید.