شکلات

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (رای داده نشده است)
Loading...
شکلات

شکلات و ارزش غذایی آن

شکلات یکی از محبوب ترین خوردنی های خوشمزه ها به شمار میرود.با این حال برخی به آن آلرژی دارند و برخی طعم آن را دوست ندارند. آنچه در مورد مصرف شکلات یا دیگر خوراکی ها حائز اهمیت است مصرف میزان متعادل از آنهاست. بدین ترتیب می توانید از خواص آنها بهره مند شوید.
از انواع شکلات میتوان به شکلات تلخ، شکلات شیری و شکلات سفید اشاره کرد. در این میان شکلات سفید کره ی کاکائو می باشد که به آن شکر و طعم دهنده ها اضافه می شوند و فواید شیر و یا شکلات های تلخ را ندارد.

شکلات ماده ی غذایی گیاهی است که از Opisanie-1میوه ی درخت کاکائودانه های درخت کاکائو تهیه می شود که در ادامه به فواید و ضررهای آن اشاره می شود:

فواید +
کره ی کاکائو حاوی چربی اشباع و کالری بالا می باشد، اما تحقیقات اثرات مثبت آن روی چربی خون را گزارش کرده اند.
فواید +
شکلات منبع فلاونوئید ها می باشد که نقش آنتی اکسیدانی مشابه چای، شراب قرمز، برخی میوه ها و سبزیجات دارند. این ترکیبات رنگ شکلات و اثرات سلامتی بخش آن را منجر می شوند. شکلات تلخ بیشترین محتوای فلاونوئیدی را دارا می باشد. از جمله فلاونوئیدهای شکلات می توان به اپی کاتچین اشاره کرد که به اکسیژن رسانی مغز کمک می نماید و در نتیجه در پروسه ی پیری اثرات مفیدی می تواند داشته باشد. علاوه بر این، با تحریک تولید نیتریک اکسید سبب گشادی عروق می شود.کاکائو موجود در شکلات، اثراتی مشابه آسپرین روی رگ ها اعمال می نماید. 25-40 گرم شلات تلخ معادل 200 کالری می باشد که این میزان نیاز روزانه به فلاونئیدهای اصلی را جبران می نماید.
فواید +
شکلات منبع استرول های گیاهی، ویتامین های گروه B، منیزیم و پتاسیم می باشد که همگی برای سلامت قلب مفید می باشند.
فواید +
شکلات روی روحیه و خلق و خو نیز تأثیر مثبت میگذارد، چرا که سبب تولید اندورفین و سروتونین در مغز می شود.
مضرات -
کاکائو حاوی اگزالات می باشد که برای برخی ایجاد سنگ کلیه می کند. علاوه بر این با جذب آهن تداخل داشته و در مورد افراد دچار آنمی فقر آهن مصرف آن باید با احتیاط صورت گیرد.
مضرات -
کاکائو حاوی کافئین می باشد که در شکلات های تلخ بیشترین میزان و در شکلات های شیرین، 1 سوم محتوای آن را تشکیل می دهند. همانطور که میدانید کافئین در مقادیر مشخص، اثرات محرک مانند افزایش ضربان قلب و فشار خون ایجاد می کند. برای افرادی که دچار رفلاکس معده هستند نیز مصرف آن با احتیاط توصیه می شود.
مضرات -
شکلات تلخ حاوی تیرامین می باشد که در شراب قرمز و مواد غذایی کهنه و تخمیری نیز موجود است. این ماده ی غذایی هنوز مورد بررسی است ولی احتمال بروز سردرد های میگرنی را افزایش می دهد.
مضرات -
شکلات در مواد غذایی با کالری بالا مانند دسرهای شکلاتی، آب نبات ها و نوشیدنی ها وجود دارد. به همین دلیل همیشه تعادل در میزان مصرفی توصیه می شود.
شکلات
امتیاز دهید

دیدگاه بگذارید

avatar

wpDiscuz