خواص استویا برای دیابت

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (10 رای, میانگین 5٫00 از 5)
Loading...
تغذیه در بیماران ام اس (MS)
سبک زندگی صحیح و تغذیه در بیماران ام اس (MS)
۱۳ شهریور, ۱۳۹۷
تصویر شاخص تست بادی کامپوزیشن
تست بادی کامپوزیشن چیست
۲۴ مهر, ۱۳۹۷

استویا چیست و خواص آن کدام است

نام استویا، به ویژه برای مبتلایان به دیابت نام آشنایی است چرا که خواص استویا برای دیابت کاملا مشهود است. استویا یا شیرین برگ گیاهی از خانواده ی آفتابگردان می باشد که دارای خاصیت شیرین کنندگی 200 تا 300 برابر سایر قندها است. با وجود این قابلیت، این گیاه تنها حدود 5 کالری انرژی تولید میکند که علت آن جذب نشدن کامل آن توسط سیستم گوارش می باشد. در واقع باکتری های روده ای مولکول قند را از استویا جدا می کنند که در نهایت جذب جریان خون می شود. از دیرباز این گیاه برای شیرین کردن نوشیدنی ها و همچنین به صورت دم کرده مورد استفاده قرار میگرفته است. استویا علاوه بر ایجاد طعم شیرین، پس از مصرف، طعم تلخی را نیز ایجاد می کند.

خواص استویا برای دیابت

تحقیقات نشان داده اند، مصرف استویا نه تنها میزان قند خون را افزایش نمی دهد، بلکه سبب کاهش آن نیز می شود. اما مکانیسم عمل آن هنوز مورد بررسی است. برخی از محققان انگلیسی و بلژیکی دریافته اند استویا سبب تحریک پروتئینی به نام TRPM5 می شود. این پروتئین در درک طعم های شیرین و تلخ و همچنین ترشح انسولین دخیل می باشد. از جمله دیگر فواید استویا می توان به کاهش ریسک سرطان پانکراس و کاهش فشار خون اشاره کرد. علاوه بر این استویا دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی می باشد که سبب محافظت از اندام های کلیه، پانکراس، کبد و مغز می شود.

تا به امروز تمام تحقیقات اثرات مثبت استویا را به مقادیر متعادل آن نسبت داده اند که در حدود 400 تا 550 میلیگرم در روز می باشد.

آسه سولفام کا، آدوانتام (advantame)، آسپارتام، نئوتام، ساخارین و سوکرالوز از دیگر قندهای رژیمی هستند که مورد تأیید سازمان غذا و دارو می باشند.

استویا را از داروخانه ها بخواهید:
امروزه شرکت های متفاوتی محصولات حاوی استویا را تولید می کنند که از آن جمله می توان به شرکت کامور و کاندریل اشاره کرد.
خواص استویا برای دیابت
3.1 از مجموع 13 رأی (61.54%)

دیدگاه بگذارید

avatar

wpDiscuz