نوشیدنی انرژی زا

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (4 رای, میانگین 5٫00 از 5)
Loading...
رژیم غذایی کبد چرب
رژیم غذایی کبد چرب
۲۸ دی, ۱۳۹۷
ویتامین d
ویتامین D و عوارض ناشی از کمبود آن
۱۸ بهمن, ۱۳۹۷
نوشیدنی انرژی زا

نوشیدنی انرژی زا : قهوه نسل جوان

نوشیدنی انرژی زا که با عنوان نوشیدنی های ورزشی نیز شناخته می شوند، از سوی بسیاری، به ویژه جوانان مورد استقبال فراوان قرار گرفته اند.
ترکیبات این نوع محصولات با هم متفاوت اما غالباً کافئین، ویتامین های گروه B، تارین (نوعی آمینو اسید است که بر خلاف دیگر آمینو اسیدها در ساختارهای پروتئینی جای نمیگیرد. این آمینو اسید سبب بهبود عملکرد ذهنی می شود)، افزودنی های گیاهی مانند جنسینگ، جینگکو بیلوبا و البته شکر و شیرین کننده های مصنوعی می باشد.
آنچه در مورد این نوع نوشیدنی ها حائز اهمیت است اثرات ترکیبات آن در کنار یکدیگر و نه به تنهایی است. به طور مثال نوشیدنی که حاوی کافئین، گلوکز، جینکگو بیلوبا و جنسینگ می باشد تواناهایی های ذهنی را بالا می برد اما هر یک از این ترکیبات به تنهایی چنین تأثیری را نشان نمی دهند.

عوارض نوشیدنی های انرژی زا

عوارض جانبی نوشیدنی های انرژی زا شامل عوارض قلبی-عروقی مانند طپش قلب و آریتمی قلبی، تشنج و افزایش سرعت تنفس می باشد که در صورت مصرف با الکل شدت بروز این عوارض چندبرابر می شود.
کافئین عروق خونی، و سایر ترکیبات موجود در این نوشیدنی ها قلب را تحت تأثیر قرار می دهند. بدین ترتیب بار کاری قلب افزایش و خونرسانی به مغز کاهش میابد. این عوارض ناشی از وجود کافئین و تداخل آن با ترکیبات دیگر مانند قند می باشد. کالری حاصل از قند این نوشیدنی ها نیز اگر بیش از کالری مورد نیاز روزانه فرد باشد سبب افزایش وزن می شود.

کافئین نوشیدنی ها به ازای هر لیوان ۲۵۰ سی سی
۹۵ قهوه
۸۰ Red Bull
۷۲ Big Bear
۴۷ چای سیاه
۲۹ چای سبز

آیا نوشیدنی انرژی زا اثرات مفید هم دارد؟

تأثیراتی چون ضد خستگی بودن، افزایش قدرت و استقامت عضله را به نوشیدنی های انرژی زا نسبت می دهند. اما مطالعه ای که در استرالیا انجام شده، ارتباط مستقیم میان مصرف این نوشیدنی ها و افزایش مصرف آبمیوه های شیرین شده صنعتی، رفتارهای ناسالم کنترل وزن و مشکلات خواب را گزارش کرده است.

در نهایت نوشیدنی انرژی زا مصرف کنیم یا نه؟

این نوشیدنی ها حقیقتاً مضر هستند اما اثرات منفی آنها بستگی زیادی به میزان مصرفی، وضعیت سلامت، ژنتیک فرد مصرف کننده و برند نوشیدنی (برخی نوشیدنی ها حاوی مواد مسمومیت زا هستند) دارد.

جالب است بدانید که بنیاد تغذیه انگلیس طبق لایحه ای، هرگونه تبلیغات نوشیدنی های انرژی زا در هر رسانه ی ارتباط جمعی، مدارس و حتی در سطح شهر، ممنوع کرده است. مشاهده خبر
نوشیدنی انرژی زا
4.9 از مجموع 50 رأی (98.4%)

دیدگاه بگذارید

avatar

wpDiscuz