ویتامین D و عوارض ناشی از کمبود آن

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (2 رای, میانگین 3٫00 از 5)
Loading...
نوشیدنی انرژی زا
نوشیدنی انرژی زا
۳ بهمن, ۱۳۹۷
اثرات خواب بر بدن انسان
اثرات خواب بر بدن
۲۵ بهمن, ۱۳۹۷
ویتامین d

ویتامین d ومنابع غذایی آن

ویتامین d از جمله ویتامین های محلول در چربی می باشد که برخلاف سایر ویتامین ها در منابع غذایی اندکی یافت می شود. که از آن جمله می توان به زرده تخم مرغ، برخی قارچ ها که در معرض اشعه UV قرار گرفته اند، ماهی های چرب مانند ماهی تن، سالمون و ... اشاره کرد.

ویتامین d به صورت عمده هنگام قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید در بدن ساخته می شود.

عوامل موثر در جذب ویتامین d

عوامل متعددی نظیر سن، نمایه توده بدنی BMI، رنگ پوست، استفاده از کرم های ضد آفتاب، نوع پوشش، مقدار ساعت در معرض آفتاب قرار گرفتن، شرایط آب و هوایی، فصول مختلف سال، عرض و طول جغرافیایی از عوامل موثر در جذب ویتامین d می باشند.
به طور مثال سفید پوستان در صورتیکه دست ها و پاهای خود را در ظهر روزهای صاف به مدت ۱۵-۵ دقیقه ۳-۲ بار در هفته در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دهند، می توانند نیاز خود را به ویتامین d تأمین نمایند. با افزایش سن به علت نازک شدن پوست و کاهش تعداد سلول هایی که قادر به ساخت ویتامین d می باشند، احتمال بروز کمبود ویتامین d افزایش میابد.

فواید ویتامین d

شناخته شده ترین اثر ویتامین d نقش آن در جذب کلسیم استخوانی می باشد. علاوه بر این می توان به نقش این ویتامین در پیشگیری از سرطان، بیماری های قلبی عروقی و دیابت اشاره نمود. ویتامین d نقش حیاتی در سیستم ایمنی ایفا می کند و از بروز التهاب در بدن ممانعت منماید. همچنین در حفظ تونسیته عضلات و تعادل، ویتامین d نقش بسزایی بر عهده دارد.
کمبود این ویتامین در کودکان احتمال بروز آلرژی های غذایی در آنها را افزایش می دهد.
مقدار توصیه شده ویتامین D برای بزرگسالان ۸۰۰-۴۰۰ واحد به صورت روزانه می باشد این مقدار با افزایش سن ممکن است به ۲۰۰۰ واحد در روز افزایش یابد
ویتامین D و عوارض ناشی از کمبود آن
4.5 از مجموع 10 رأی (90%)

دیدگاه بگذارید

avatar

wpDiscuz